Chór Komentujących Wrocławian

Chór Komentujących Wrocławian w latach 2014-2016 był projektem Teatru Muzycznego Capitol we Wrocławiu, realizowanym w ramach Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016. Swoją działalność pod egidą Capitolu zakończył w grudniu 2016 roku.

ESK się skończyło, kurz opadł, a emocje i chęci do wspólnego śpiewania i komentowania pozostały.  Chórzyści połknęli bakcyla śpiewania i nie mogli wyobrazić sobie swojego życia bez Chóru, bez wspólnego muzykowania i spotkań. Na początku roku 2017 powstało Stowarzysznie Obywatele Wrocławia, którego celem statutowym jest prowadzenie Chóru.  W rocznicę naszego galowego koncertu na deskach Capitolu, został zaplanowany występ z nową pieśnią i ogłoszenie światu, że znów działamy. Chór Komentujących Wrocławian to grupa wspaniałych osób, różnych profesji, w różnym wieku, które historie życiowe związane są nierozerwalnie z naszym wspaniałym miastem i które chciałyby wyrazić swoje zdanie na tematy bliskie wszystkim mieszkańcom Wrocławia.
Zapraszamy na nasze wystapienia/performensy/minikoncerty.
https://pl-pl.facebook.com/chorkomentujewroclaw/
http://www.teatr-capitol.pl/chor
http://www.wroclaw2016.pl/chor-komentujacych-wroclawian

To propozycja dla mieszkańców i sympatyków Wrocławia do współtworzenia obywatelskiej kultury w Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Zaprosiliśmy do niego wrocławian powyżej 16. roku życia. Nie musieli umieć śpiewać, musieli natomiast koniecznie mieć poczucie humoru i nie być obojętnym na to, co się w mieście dzieje.
Byli to Obywatele różniący się pod każdym względem: wieku, zainteresowań, zawodów. Ta różnorodność stanowiła o sile Chóru, który opiewał to, co w mieście ciekawe, piękne i mądre, nie szczędząc razów temu wszystkiemu, co nudne, brzydkie i głupie. Trochę jak w greckim teatrze – byli głosem wspólnoty, wzmagającym napięcie albo przeciwnie, wyciszającym konflikty. Chór od listopada 2014r. spotykał się regularnie na próbach, i to chórzyści decydowali, o czym i gdzie będą śpiewać.
Kierownikiem chóru, który służył chórzystom wsparciem literackim w układaniu tekstów, był Marek Kocot, aktor, autor scenariuszy, twórca Antykabaretu, muzykę tworzył Rafał Karasiewicz, pianista i kompozytor, a chórmistrzem był Tomasz Leszczyński, wokalista i aktor Capitolu.

Szanta dla Odry

Pierwsze wystąpienie Chóru miało miejsce z okazji rozpoczęcia 36 PPA z pieśnią „Santa dla Odry”.

Wrocław Nocą Wciąż

Pieśń o Zakazach

Zwolnij, zwolnij, oprzytomnij

ESK jest w Nas

Nut Ferment

Występ w Antykabarecie